• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Clipper girls hot in frozen Tipton Early Bird meet

North Liberty Leader
TIPTON– It was cold, it was windy, almost as if Mother Nature was playing some sort of April Fool’s Day joke on the six track and field teams that gathered in City Park in Tipton last Monday, April 1, for the Early Bird Coed meet.
Solon’s Lady Spartans won the meet with 186.00 team points, the Clear Creek Amana (CCA) Clippers were second with 136.00 while the host Tigerettes were fifth with 58.00.
Amy Brant won both the 200- and 400-meter dashes in 27.48 seconds and 1:03.65 respectively. Natalie Brimeyer cleared the 100-meter hurdles in 16.56 seconds for the win as well. The Clipper 4x400-meter relay team, the 400-meter shuttle hurdle team and the 1,600-meter distance medley relay teams won in 4:27.14, 1:09.25 and 2:03.88 respectively.
The Creek Girls will host their Creek Classic Relays Friday, April 11, with a 4:30 p.m. start time, and head to Anamosa on Tuesday, April 15, for the Raiders’ Early Bird, also with a 4:30 start.

Girls’ results for the Tipton Early Bird Meet

Team rankings: 1, Solon, 186.00. 2, Clear Creek Amana, 136.00. 3, North Cedar, 104.00. 4, West Branch, 70.00. 5, Tipton, 58.00. 6, Midland, 23.00.

100-meter dash: 1, Alyssa Crock, Tipton, 13.50, 10.00. 4, Karen Bolenga, CCA, 14.09, 4.00. 9, Edaesha Johnson, CCA, 14.65. 12, Julianna Henkle, CCA, 16.24.
200-meter dash: 1, Amy Brant, CCA, 27.48, 10.00. 9, Johnson, CCA, 30.85. 12, Alivea Carnahan, CCA, 31.96.
400-meter dash: 1, Brant, CCA, 1:03.65, 10.00. 9, Emilie Harder, CCA, 1:17.01. 12, Kayla Williams, CCA, 1:17.01.
800-meter run: 1, Jordan Smith, Solon, 2:38.74, 10.00. 3, Kaitlin Riggle, CCA, 2:41.17, 6.00.
100-meter hurdles: 1, Natalie Brimeyer, CCA, 16.56, 10.00. 2, Mia Smith, CCA, 17.02, 8.00. 4, Ashley Prusha, CCA, 17.36.
1,500-meter run: 1, Molly Walkner, Solon, 5:37.21, 10.00. 9, Harder, CCA, 6:21.34. 11, CC Attalla, CCA, 7:01.17. 13, Kyla Williams, CCA, 7:06.60.
3,000-meter run: 1, Emma O’Hara, West Branch, 12:24.60, 10.00. 4, Kasi Smith, CCA, 13:46.11, 4.00. 7, Attala, CCA, 15:02.86.
400-meter hurdles: 1, Cortlyn Kasik, North Cedar, 1:10.25, 10.00. 3, Brimeyer, CCA, 1:11.59, 6.00. 7, Megan Lukas, CCA, 1:20.59. 8, Prusha, CCA, 1:22.90.
Discus: 1, Caitlin Himes, Tipton, 107-10, 10.00. 4, Molly Villhauer, CCA, 87-02, 4.00. 7, Emily Broghammer, CCA, 75-03, 1.00. 11, Mariah Roller, CCA, 52-07.
High jump: 1, Josie Durr, Solon, 4-08.00, 10.00. 6, Lori Drake, CCA, 4-04.00, 1.00. 9, Prusha, CCA, 4-00.00.
Long jump: 1, Smith, Solon, 16-03.50, 10.00. 3, Tyhesia Simpson, CCA, 15-09.50, 6.00. 5, Corrine Schwarting, CCA, 15-05.50, 2.00. 12, Karen Bolenga, CCA, 12-09.75.
Shot put: 1, Shelby Gunnells, Solon, 39-07.75. 2, Villhauer, CCA, 37-01.25. 8, Shalisa Burks, CCA, 25-00.00. 10, Roller, CCA, 23-09.00.
4:100-meter relay: 1, Solon (Haley Bell, Sydney Lawson, Emma Moss, Smith), 53.36, 10.00. 2, CCA (Mia Smith, Celine Fender, Simpson, Bolenga, Johnson, M. Lukas), 54.95, 8.00. 7, CCA “B,” 1:00.85.
4:200-meter relay: 1, West Branch (Paige Miller, Taylor Jones, Abby Knoop, Maddy Russell), 1:54.39, 10.00. 4, CCA (Bolenga, Fender, Simpson, Johnson, Lukas, Carnahan), 1:59.90, 4.00.
4:400-meter relay: 1, CCA (Brimeyer, Keith, Schwarting, Brant, Riggle, Emily Gerot), 4:27.14, 10.00. 7, CCA “B,” (Jacquelyn Bunch, Drake, Kasi Smith, Reagan Heath, Attalla, Williams), 5:11.63.
4:800-meter relay: 1, North Cedar (Kylie Marshall, Beth Curley, Kate Pruess, Cortlyn Kasik), 10:35.68, 10.00. 3, CCA (Riggle, Harder, Drake, Williams, Carnahan), 12:07.28, 6.00.
400-meter shuttle hurdle relay: 1, CCA (Mia Smith, Fender, Prusha, Brimeyer, Schwarting, Lukas), 1:09.25, 10.00.
800-meter sprint medley relay: 1, CCA (Mia Smith, Fender, Schwarting, Brant, Lukas, Johnson), 2:03.88, 10.00. 8, CCA “B” (Mikayla Smith, Shalisa Burks, Henkle, Heath, Williams, Gerot), 2:37.44.
1,600-meter relay: 1, Solon (Kristina Shelman, Katie Folkerts, Madi Shafer, Walkner), 4:37.27, 10.00. 2, CCA (Lukas, Simpson, Schwarting, Keith, Riggle, Harder), 4:44.18, 8.00. 7, CCA “B” (Mikayla Smith, Burks, Henkle, Katelynn Feeney), 6:49.69.