• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Creek Girls tie for ninth at Early Bird Relays

Lacina, Schrock and Roller take runner-ups

ANAMOSA– The Clear Creek Amana (CCA) varsity girls track and field team tied with Independence for ninth place in team points at Anamosa’s Early Bird Relays Tuesday, April 10. Cedar Rapids Prairie won the meet with 155.50 points, while WaMaC teams Marion and Center Point-Urbana (CPU) were seventh and eighth respectively (53.00, 45.00) The Clippers and Mustangs put up 43 team points, while the host Blue Raiders were sixth with 54.
Cierra Lacina, Ainsley Schrock and Andrea Roller had the Creek Girls’ best individual finishes with second places in the 400-meter dash, discus and high jump, respectively. Danielle Wnek, Dakaria Matthews, Schrock and Lillie Haman ran the throwers 4x100-meter relay, finishing second, as well, for CCA’s best relay finish.
The Clippers travel to Washington on Thursday, April 19, for the Demons’ Invitational at 4:30 p.m. and visit the Stormin’ Pointers at CPU on Monday, April 23, at 4:30 p.m.
CCA’s annual Pacha Relays are set for Thursday, April 26, at 4:45 p.m. in Tiffin.

Team results: 1, Cedar Rapids Prairie, 155.50. 2, Crestwood, 100.00. 3, Western Dubuque, 81.50. 4, Beckman, 70.00. 5, Monticello, 58.00. 6, Anamosa, 54.00. 7, Marion, 53.00. 8, Center Point-Urbana, 45.00. 9 (tie), Independence and Clear Creek Amana, 43.00. 11, Springville, 27.00.
100-meter dash: 18, Abby Stevens, 14.48. 19, Whitney Traetow, 14.54. 24, Lauren Lasswell, 15.00. 30, Jordan Neely, 15.56.
200-meter dash: 23, Lasswell, 31.66. 26, Neely, 32.80. SCR, Riley Hennes.
400-meter dash: 2, Cierra Lacina, 1:04.74.
800-meter run: 14, Alexandra Loren, 3:05.15. 17, Nour Albashair, 3:31.64. SCR, Grace Bedford.
100-meter hurdles: 6, Madelynn Langridge, 17.68. 7, Cileigh Smiddy, 17.77. 28, Madeline Fox, 20.77.
1,500-meter run: 10, Kaylie Barker, 5:44.76. 20, Isabella DiBeasi, 7:21.23.
3,000-meter run: 15, DiBeasi, 15:57.10.
400-meter hurdles: 5, Fox, 1:22.80.
Discus: 2, Ainsley Schrock, 118-11. 7, Danielle Wnek, 97-11 ½. 32, Lillie Haman, 63-4 3/4. SCR, Dakaria Matthews.
High jump: 2, Andrea Roller, 5-0
Long jump: 14, Traetow, 13-7. 15, Katelyn LeFleur, 13-4. 18, Gabrielle Bedford, 12-5.
Shot put: 6, Schrock, 33-1 ½. 13, Wnek, 30-2. 36, Haman, 21-1 ¼. SCR, Matthews.
4x100-meter relay: 17, CCA (Traetow, Abby Stevens, LeFleur, Laura Tse), 59.03.
4x100-throwers relay: 2, CCA (Wnek, Matthews, Schrock, Haman), 1:06.84.
4x200-meter relay: 13, CCA (Andrea Roller, Stevens, Hennes, Traetow), 2:03.30. 17, CCA (LeFleur, Wnek, Tse, Lasswell), 2:11.45.
4x400-meter relay: 9, CCA (Lacina, Hennes, Kayla Jiras, Gabrielle Bedford), 4:30.26.
4x800-meter relay: 8, CCA (Barker, Grace Stewart, Gabrielle Bedford, Loren), 11:39.05.
400-meter shuttle hurdle relay: 6, CCA (Smiddy, Jiras, LeFleur, Langridge), 1:16.30.
800-meter sprint medley relay: 8, CCA (Smiddy, Rylee Rummelhart, Langridge, Lacina), 2:01.32. 20, CCA (Tse, Lasswell, Neely, Albashair), 2:27.93.
1,600-meter distance medley relay: 11, CCA (Roller, Hennes, Fox, Jiras), 4:59.80.